lapkričio 2010 archyvas

Į šį klausimą gruodžio 2 d., ketvirtadienį, 18.30 val. kavinėje „Mano Guru“ (Vilniaus g. 22/ Labdarių g. 1) rengiamoje diskusijoje „Café Scientifique“ apie genetiškai modifikuotus organizmus (GMO), žiniasklaidą ir etiką bandys atsakyti žurnalistas iš Didžiosios Britanijos Myc’as Riggulsfordas. 25-erių metų mokslo komunikacijos patirtį turintis lektorius nuolat bendradarbiauja su tarptautinėmis žiniasklaidos, mokslo ir labdaros organizacijomis tokiose srityse kaip medicinos etika, gyvūnų gerovė ir organizuoja mokymus žurnalistams. Diskusijos metu bus kalbama apie visuomenę ir mokslą globalizacijos kontekste, lobizmą, aktyvizmą, kultūrinių skirtumų reikšmę, intelektinę nuosavybę ir gyvūnų teises. Pristatydamas argumentus už ir prieš genų inžineriją lektorius aptars prieštaravimus medicinos tyrimų, žemės ūkio ir aplinkos apsaugos srityse. Vienas pagrindinių šio „Cafe Scientifique“ akcentų – žiniasklaidos vaidmuo viešojoje diskusijoje apie GMO – valdžios įtaka, interesų kova ir manipuliacija. Kadangi vietų skaičius ribotas, ketinantieji dalyvauti renginyje kviečiami registruotis el. p. rita.bureikaite@bef.lt iki gruodžio 2 d. 9 val. Pranešimas ir diskusija — anglų kalba. „Café Scientifique“ arba „Mokslinė kavinė“ – tai diskusijos viešose erdvėse aktualiomis mokslo temomis. Renginį organizuoja Britų Taryba Lietuvoje, nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas ir Vilniaus universiteto Studentų atstovybė.

Populiaraus tinklaraščių tinklapio „Twitter“ vienas iš įkūrėjų Bizas Stone’as trokšta panaudoti didžiulį kiekį vartotojų pateikiamos informacijos ir sukurti naujienų tinklą ir taip dar padidinti sistemos populiarumą.

Šaltinis: technologijos.lt

„Twitter“ naujienų tinklas nebūtinai būtų valdomas kompanijos „Twitter“, tačiau kartu bendradarbiautų su keliomis panašiomis organizacijomis ir būtų atviras. „Nuo pat pradžių tai atrodė kaip naujienų laida iš viso pasaulio“, – kalbėjo B. Stone’as.

„Aš manau, kad „Twitter News Service“ būtų kažkas, kas būtų labai atvira ir būtų platinama įvairiose pasaulio naujienų agentūrose“, – toliau tęsė vienas iš „Twitter“ įkūrėjų.

Kasdien „Twitteryje“ pasirodo 95 mln. trumpų žinučių, kurių ilgis neviršija 140 spaudos ženklų, iš daugiau nei 175 mln. registruotų vartotojų. „Twitter“ šiuo metu dalijasi savo gaunama informacija su „Google“, „Microsoft“ kompanijos paieškos sistema „Bing“ bei „Yahoo“, tačiau B. Stone’as yra numatęs, kad naujos organizacijos galėtų gauti labiau specializuotą prieigą.

Be to, ,,Twitter“ pranešė, kad ateinančiais metais Europoje norėtų turėti nedidelę komandą. Bendrovė šiuo metu analizuoja vietoves ir potencialius kandidatus. ,,Twitter“ detaliau šio sprendimo nekomentuoja, tačiau manoma, kad padalinys Europoje greičiausiai bus atsakingas už pardavimą ir verslo vystymą.

Dar rugsėjo mėnesį bendrovės atstovai teigė, kad ,,Twitter“ verslas buvo per daug susikoncentravęs į JAV, tačiau ateityje tai turėtų pasikeisti. Skelbiama, kad daugiau nei 60 proc. ,,Twitter“ naudotojų gyvena ne JAV.

Praeitais metais kompanija „Twitter“ iš investuotojų užsidirbo 100 mln. JAV dolerių, o kompanijos vertė pakilo iki 1 mlrd. JAV dolerių.

Sėkmingas kompanijos augimas ir toliau vystomi ambicingi planai paskatino naujas kalbas apie „Twitter“ pardavimą – internete paplito gandai, jog bendrovė „Google“ ketina įsigyti „Twitter“. Neoficialiais duomenimis, bendrovė „Google“ iš pradžių svarstė galimybę įsigyti „Twitter“ už 2,5 milijardo dolerių. Vėliau pardavimo suma padidėjo iki 4 milijardų, tačiau dar jokie sprendimai nepriimti.  Taip pat skelbiama, jog įsigyti „Twitter“ nori ir „Microsoft“. Pačios kompanijos internete pasirodžiusios informacijos nekomentuoja.

VU MF SMDVU MF SMD MeDi proga kviečia visus į pirmąjį medikų rengiamą Café Scientifique!Diskusijos tema – Narkotikai: priklausomybės anatomija ir kontrabandos fiziologija. Renginyje dalyvauja: Robertas Badaras, Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės gydytojas toksikologas, VU MF dėstytojas ir Artūras Zaleckas, kinologas.
Laukiame Jūsų Lapkričio 25 d. 18 val. vyninėje „InVino“, Aušros vartų g. 7.

Dėl riboto vietų skaičiaus, norinčius dalyvauti prašome užsiregistruoti el. paštu info.smd@gmail.com

Šaltinis: technologijos.lt

Europos branduolinių tyrimų centro (CERN) mokslininkams pavyko „pagauti“ ir palyginti ilgai išlaikyti kelias dešimtis vandenilio antimedžiagos atomų. Šis įspūdingas fizikų pasiekimas turėtų gerokai paspartinti tyrimus vienoje mįslingiausių dalelių fizikos sričių.

Nors CERN vykdyto eksperimento metu buvo gauti 38 stabilūs antivandenilio atomai, kurių egzistavimas tęsėsi net vieną šeštąją sekundės, šis atradimas nekelia jokio pavojaus Vatikanui, teigiama pranešime, aiškiai užsimenant apie pagal JAV rašytojo Dano Browno romaną „Angelai ir demonai“ sukurtą pagarsėjusį Holivudo trilerį.

Šis sėkmingas antimedžiagos kūrimo eksperimentas laikomas esminiu proveržiu, galinčių padėti fizikams geriau suprasti Visatos sandarą ir prigimtį. Manoma, kad jis gali prisidėti atskleidžiant vieną didžiausių dar neįmintų gamtos paslapčių.

„Tai labai svarbus atradimas, – pareiškė vienas CERN atlikto eksperimento vadovų, Kalgario universiteto (Kanada) Fizikos ir astronomijos fakulteto profesorius Robas Thompsonas. „Jis gali duoti pradžią eksperimentams, kurie dramatiškai pakeistų dabartinį požiūrį fundamentaliąją fiziką ir patvirtintų tai, ką mes jau žinome“.

1931 m. britų fizikas Paulis Diracas sukūrė antimedžiagos teoriją, kurioje ją apibūdino kaip įprastinės materijos priešybę. Atomai paprastai yra sudaryti iš teigiamą krūvį turinčio branduolio ir neigiamai įkrautų aplink jį skriejančių elektronų. Jų atitikmenys antimedžiagoje yra neigiamai įkrauti branduoliai ir teigiamo krūvio elektronai. Kai medžiagos ir antimedžiagos dalelės susiduria, jos anihiliuoja viena kitą, atpalaiduodamos didelį energijos kiekį. Dėl šios priežasties antimedžiaga ilgą laiką tebuvo mokslinės fantastikos tema, sakoma pranešime.

Teoriškai pusės kilogramo antimedžiagos griaunamoji galia būtų didesnė, nei galingiausios kada nors pagamintos vandenilinės bombos. Tačiau net menkiausio antimedžiagos kiekio sukūrimas yra toks brangus ir sudėtingas procesas, kad galimybė panaudoti ją kaip ginklą galėtų atsirasti tik labai tolimoje ateityje.

Tarptautinė CERN mokslininkų grupė, vykdanti „Alpha“ (Anti-hydrogen Laser Physics Apparatus) eksperimentą, antimedžiagą sukūrė panaudojusi moderniausią neigiamai įkrautų antiprotonų – vandenilio branduolių priešingybės – atšaldymo technologiją. Eksperimento metu šios dalelės buvo „suslėgtos“ į 20 milimetrų ilgio ir 1,4 milimetro skersmens debesėlį. Po to į jį buvo įleistas panašus šaltasis pozitronų – elektronų antimedžiagos – debesėlis.

Abiejų tipų dalelės susijungusios suformavo vandenilio atomų antimedžiagą, kuri buvo sėkmingai „užrakinta“ magnetiniame lauke ir egzistavo jame vieną šeštąją sekundės. Ankstesni bandymai sukurti antimateriją paprastai baigdavosi antivandenilio atomų išgavimu, kurie egzistuodavo tik kelias milisekundes – pernelyg trumpai, kad būtų galima atlikti tyrimus.

„Mums pavyko „pagauti“ maždaug 38 atomus, tai nepaprastai menkas kiekis, tiesiog niekas, jei lygintume su antimedžiagos kiekiu, kurio reikėtų kosminiam laivui „Enterprise“ iš serialo „Star Trek“ ar net kavos puodeliui pašildyti, – sakė profesorius Thompsonas. – Tačiau dabar galime ruoštis kitam žingsniui, kai galėsime pradėti naudoti tyrimams skirtas priemones“.

Mokslininkai mano, kad po Didžiojo sprogimo, įvykusio maždaug prieš 14 milijardų metų, atsirado vienodas materijos ir antimaterijos kiekis. Tačiau dabar kosmosas sudarytas beveik vien tik iš įprastinės medžiagos. Fizikai seniai ieško atsakymo į klausimą, kur dingo beveik visa antimedžiaga.

„Vandenilis yra paprasčiausia atominė forma, o antivandenilis – laboratorinėmis sąlygomis lengviausiai gaunamas antimedžiagos tipas. Jo tyrimai turėtų atskleisti, kodėl beveik viskas, kas egzistuoja mums žinomoje Visatoje, yra sudaryta iš medžiagos, o ne antimedžiagos“, – leidiniui sakė eksperimente dalyvavęs D. Britanijos mokslininkas profesorius Mike’as Charltonas.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8uPtxxD5tg8&feature=player_embedded[/youtube]

Šaltinis: technologijos.lt

Tarptautinė ekspertų komanda pirmadienį Prahoje pradėjo XVI amžiaus astronomo Tycho Brahe ekshumaciją, tikintis nustatyti, kokia buvo tikroji jo mirties priežastis.

„Iš tiesų mes neatvykome čia tirti ir pasakyti, ar tai buvo žmogžudystė ar ne, mes tirsime visą Ticho Brahe gyvenimą“, – teigė komandai vadovaujantis Jensas Vellevas iš Danijos Aarhuso universiteto.

Tyge Ottesenas Brahe (1546–1601), kuris padarė prielaidą, kad Mėnulis ir Saulė sukasi aplink Žemę, bet kitos planetos sukasi aplink Saulę, gimė Danijoje, tačiau paskutiniuosius du savo gyvenimo metus praleido Prahoje, tarnaudamas Habsburgų imperatoriui Rudolfui II.

Manoma, kad jis mirė sutrikus inkstų veiklai, tačiau įtariama, kad jis buvo tyčia nunuodytas. Danų istorikas Peteris Andersenas neseniai iškėlė mintį, kad astronomą Danijos karaliaus Christiano IV užsakymu nužudė tolimas giminaitis Ericas Brahe.

„Jis neabejotinai vartojo gyvsidabrį, tai žinome iš prieš 10 metų padarytų tyrimų. Tyrimus pakartosime vėl ir žinoma juos atliksime geriau“, – teigė J. Vellevas.

„Sudėsime šio periodo analizę ir jo kaulų tyrimus ir tuomet galbūt galėsime nustatyti, ar jis suvartojo tiek daug gyvsidabrio, kad nuo jo mirė“, – pridūrė jis. Danų tyrėjai dirbs keturias dienas kartu su kolegomis iš Prahos nacionalinio muziejaus antropologijos instituto ir Čekijos mokslų akademijos.

„Kapo atvėrime dalyvaus 40–50 žmonių“, – naujienų agentūrai AFP teigė Čekijos nacionalinio paveldo instituto archeologijos departamento vadovas Jaroslavas Podliska.

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos