Temos Žiniasklaida archyvas

www.svarbuzinoti.lt

Svarbu žinoti: mąstančiam žmogui

Mūsų tikslas yra suteikti žmonėms žinojimo malonumą ir vertę. Reikšminga, kad kuo daugiau žmonių turėtų platų akiratį, suvoktų pasaulį kaip didžiulį, dvasingą ir nenuspėjamą kūną. Tiesa mus visus išlaisvina, o žinojimas įveikia tamsą. Tikimės būti Jūsų žinojimo bendražygiais. Apsilankyk!

2009 metais Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Studentų mokslinės draugijos iniciatyva pradėtas projektas „Studentai – moksleiviams, moksleiviai – studentams“ (SMMS) 2010 metais išaugo į respublikinio lygio stovyklą, kuruotą ir organizuotą Vilniaus universiteto kelių fakultetų Studentų mokslinių draugijų (SMD). 2011 metais stovykla nemiršta ir vėl vyks.

Kovo 25 d. stovykla prasidės Vilniaus universiteto Centriniuose rūmuose, o vėliau persikels į Vilniaus Jėzuitų gimnaziją, kuri antrus metus iš eilės į savo patalpas sutinka priimti ne tik moksleivius nakvynei ir kitam stovyklos gyvenimui, bet ir Studentų mokslinių draugijų (SMD) narius ir moksleivių kuratorius. Pasibaigs kovo 27 dieną uždaromuoju renginiu, kuriame mokiniai pademonstruos įgytus įgūdžius visuomenei.

SMMS stovykla skirta mokiniams, kurie pradeda ar jau yra suvokę ko nori iš ateities ir galvoja apie tolimesnį mokymąsi. Stovykloje mokiniai dalyvauja savo pasirinktos krypties užsiėmimuose, kuriuose yra supažindinami su studentiškos kasdienybės ir atitinkamų disciplinų paslaptimis. Tokia stovyklos koncepcija leidžia apsispręsti ar tikrai nori to, ko manaisi norįs arba tiesiog įsigilinti į norimą sritį ir sužinoti kas laukia į ją įstojus.

SMMS metu vyksta ne tik teorinės paskaitos, bet ir praktinis užduočių vykdymas, platesnė pažintis su gyvenimu, kuris laukia po mokyklos bei, žinoma, naujos pažintys. Paskaitas veda ne vien studentai, priklausantys SMD, bet ir kviestiniai svečiai, turintys daugiau patirties ir besispecializuojantys tam tikrose srityse.

Studentai - moksleiviams, moksleiviai - studentams

Studentai - moksleiviams, moksleiviai - studentams

2011 metų SMMS stovykloje dalyvauja penkios Vilniaus universiteto – Fizikos, Komunikacijos, Chemijos, Medicinos, Filosofijos fakulteto Psichologų – SMD. Patekti į stovyklą gali kiekvienas motyvuotas 9-12 klasių mokinys. Jam tereikia pasirinkti sritį, kurių būsimųjų ir esamų specialistų aplinkoje norėtų praleisti tris dienas, atlikti atrankines užduotis ir jas atsiųsti nurodytais adresais iki kovo 13d.

Išsamesnė informacija ir atsakymai į kilusius klausimus puslapyje www.smms.lt ir el. p. smms.smd@gmail.com.

Šaltinis: technologios.lt

Niekam ne paslaptis, jog Kinija lipa ant kulnų tiek JAV, tiek Vakarams vos ne visose srityse, pradedant infrastruktūra, baigiant investicijomis į technologijas. Naujienų apie tai, kas konkrečiai yra daroma šioje valstybėje, nėra gausu, tačiau praėjusią savaitę paviešinti JAV ambasados Kinijoje dokumentai mini įdomių dalykų, tokių kaip termobranduolinė sintezė ar kvantinė teleportacija.

Praėjusią savaitę paviešinta nauja „Wikileaks“ dokumentų „porcija“ nemažą pasaulio politikų dalį privertė atsirinkinėti būtas ir nebūtas tarpusavio intrigas. Tačiau ne tik tai – dalis informacijos plačiau nušvietė dabartinius Kinijos mokslininkų ketinimus tokiose „toli siekiančiose“ srityse, kaip termobranduolinė sintezė, biometrija ir netgi kvantinė teleportacija.

Ši anksčiau slaptos informacijos dalis buvo siųsta Vašingtonui iš JAV ambasados Pekine praėjusį vasarį. Ji leidžia manyti, jog didžiausia pasaulio valstybė turi visai rimtų technologinių užmojų. Pavyzdžiui, galima paminėti, jog Kinija agresyviai plėtoja savo branduolinės energetikos resursus ir vien per ateinantį dešimtmetį  planuoja pastatyti 70 naujų atominių jėgainių. Dar įdomiau yra tai, jog Kinijos mokslų akademija „pila“ pinigus į savo Plazmos fizikos institute vykdomus mokslinius tyrimus, kurie yra skirti branduolinės sintezės procesams, ir, tikėtina, technologijoms tirti.

Panašu, jog Kinija intensyviai kuria savąjį EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) reaktorių, kuris turėtų gebėti palaikyti (ir atlaikyti) valdomą branduolinės sintezės reakciją neapibrėžtai ilgą laiko tarpą. Dokumente esama informacijos, teigiančios, jog jau praėjusiais metais mokslininkams pavyko vykdyti 18 milijonų laipsnių sugeneravusią reakciją 400 sekundžių; 180 milijonų laipsnių karščio reakcija išliko valdoma 60 sekundžių. Kinijos specialistų užmojai 2010 metams buvo išlaikyti 180 milijonų laipsnių reakciją daugiau kaip 400 sekundžių, tačiau visiškai neaišku, ar jiems tai pavyko. Be to, tikėtina, jog Plazmos fizikos institute tiriama hibridinių branduolinio skilimo ir branduolinės sintezės reaktorių technologija, tačiau detalesnės informacijos nepateikiama.

Galbūt pati įdomiausia informacija yra tai, kad lyginant su 2008 metais, Plazmos fizikos institutui skiriamas finansavimas 2009 metais padvigubėjo. Dokumentuose pateikiamas tekstas leidžia manyti, jog panašus biudžeto padidinimas inicijuotas ir 2010 metais. Tačiau Kinijos mokslinės ir technologinės ambicijos ties tuo nesibaigia. Nors įrodymai nėra pagrįsti konkrečiais faktais, atrodo, jog JAV ambasada įsitikinusi, jog kiniečiai taip pat sparčiai stumiasi į priekį kvantinių komunikacijų ir net teleportacijos srityse. Cituojant vieno diplomato vizitą Kinijos Hefei Mokslo ir technologijų universitete: „Trumpas laboratorijų aprodymas leidžia prognozuoti, jog jie jau sugebėjo atlikti pavienės dalelės būsenos kvantinę teleportaciją ir dabar vienu metu bandoma atlikti dviejų dalelių būsenos teleportaciją [angl. dual-particle quantum teleportation]“.

Skaitytojams primename, kad kvantine teleportacija vadinamas procesas, kai išmatavus vienos dalelės būseną, tuo pačiu sužinoma ir su ja susietos dalelės būsena. Šio proceso metu nevyksta greitesnis už šviesą informacijos perdavimas ar kokių nors kūnų perkėlimas į kitą vietą. Kvantinę teleportaciją ateityje tikimasi panaudoti kvantinio susisiekimo (angl. quantum communication) sistemose irkvantiniuose kompiuteriuose.

Kinijoje yra ir asmenims stebėti skirtų technologijų. Tie patys paviešinti dokumentai teigia, jog Kinijos mokslų akademijos Hefei Intelektualių mašinų institutas sukūrė biometrinę sistemą, galinčią konkretų asmenį atpažinti iš jo eisenos. „Sistema matuoja asmens svorį ir jo pėdos prisilietimo sukeliamą šlyties jėgą išilgai dviejų koordinatinių ašių; tokio matavimo rezultatai gali būti naudojami unikaliam biometriniam profiliui sudaryti“, rašoma dokumente.

Į šį klausimą gruodžio 2 d., ketvirtadienį, 18.30 val. kavinėje „Mano Guru“ (Vilniaus g. 22/ Labdarių g. 1) rengiamoje diskusijoje „Café Scientifique“ apie genetiškai modifikuotus organizmus (GMO), žiniasklaidą ir etiką bandys atsakyti žurnalistas iš Didžiosios Britanijos Myc’as Riggulsfordas. 25-erių metų mokslo komunikacijos patirtį turintis lektorius nuolat bendradarbiauja su tarptautinėmis žiniasklaidos, mokslo ir labdaros organizacijomis tokiose srityse kaip medicinos etika, gyvūnų gerovė ir organizuoja mokymus žurnalistams. Diskusijos metu bus kalbama apie visuomenę ir mokslą globalizacijos kontekste, lobizmą, aktyvizmą, kultūrinių skirtumų reikšmę, intelektinę nuosavybę ir gyvūnų teises. Pristatydamas argumentus už ir prieš genų inžineriją lektorius aptars prieštaravimus medicinos tyrimų, žemės ūkio ir aplinkos apsaugos srityse. Vienas pagrindinių šio „Cafe Scientifique“ akcentų – žiniasklaidos vaidmuo viešojoje diskusijoje apie GMO – valdžios įtaka, interesų kova ir manipuliacija. Kadangi vietų skaičius ribotas, ketinantieji dalyvauti renginyje kviečiami registruotis el. p. rita.bureikaite@bef.lt iki gruodžio 2 d. 9 val. Pranešimas ir diskusija — anglų kalba. „Café Scientifique“ arba „Mokslinė kavinė“ – tai diskusijos viešose erdvėse aktualiomis mokslo temomis. Renginį organizuoja Britų Taryba Lietuvoje, nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas ir Vilniaus universiteto Studentų atstovybė.

Populiaraus tinklaraščių tinklapio „Twitter“ vienas iš įkūrėjų Bizas Stone’as trokšta panaudoti didžiulį kiekį vartotojų pateikiamos informacijos ir sukurti naujienų tinklą ir taip dar padidinti sistemos populiarumą.

Šaltinis: technologijos.lt

„Twitter“ naujienų tinklas nebūtinai būtų valdomas kompanijos „Twitter“, tačiau kartu bendradarbiautų su keliomis panašiomis organizacijomis ir būtų atviras. „Nuo pat pradžių tai atrodė kaip naujienų laida iš viso pasaulio“, – kalbėjo B. Stone’as.

„Aš manau, kad „Twitter News Service“ būtų kažkas, kas būtų labai atvira ir būtų platinama įvairiose pasaulio naujienų agentūrose“, – toliau tęsė vienas iš „Twitter“ įkūrėjų.

Kasdien „Twitteryje“ pasirodo 95 mln. trumpų žinučių, kurių ilgis neviršija 140 spaudos ženklų, iš daugiau nei 175 mln. registruotų vartotojų. „Twitter“ šiuo metu dalijasi savo gaunama informacija su „Google“, „Microsoft“ kompanijos paieškos sistema „Bing“ bei „Yahoo“, tačiau B. Stone’as yra numatęs, kad naujos organizacijos galėtų gauti labiau specializuotą prieigą.

Be to, ,,Twitter“ pranešė, kad ateinančiais metais Europoje norėtų turėti nedidelę komandą. Bendrovė šiuo metu analizuoja vietoves ir potencialius kandidatus. ,,Twitter“ detaliau šio sprendimo nekomentuoja, tačiau manoma, kad padalinys Europoje greičiausiai bus atsakingas už pardavimą ir verslo vystymą.

Dar rugsėjo mėnesį bendrovės atstovai teigė, kad ,,Twitter“ verslas buvo per daug susikoncentravęs į JAV, tačiau ateityje tai turėtų pasikeisti. Skelbiama, kad daugiau nei 60 proc. ,,Twitter“ naudotojų gyvena ne JAV.

Praeitais metais kompanija „Twitter“ iš investuotojų užsidirbo 100 mln. JAV dolerių, o kompanijos vertė pakilo iki 1 mlrd. JAV dolerių.

Sėkmingas kompanijos augimas ir toliau vystomi ambicingi planai paskatino naujas kalbas apie „Twitter“ pardavimą – internete paplito gandai, jog bendrovė „Google“ ketina įsigyti „Twitter“. Neoficialiais duomenimis, bendrovė „Google“ iš pradžių svarstė galimybę įsigyti „Twitter“ už 2,5 milijardo dolerių. Vėliau pardavimo suma padidėjo iki 4 milijardų, tačiau dar jokie sprendimai nepriimti.  Taip pat skelbiama, jog įsigyti „Twitter“ nori ir „Microsoft“. Pačios kompanijos internete pasirodžiusios informacijos nekomentuoja.

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos